This is Photoshop's version of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci. Proin gravida nibh vel veliau ctor aliquenean.

FOLLOW ME ON INSTAGRAM

+01145928421
mymail@gmail.com

Blog

J.E. D. GRYBAUSKAITĖ: TURĖJAU IŠMOKTI SAVO ATEITĮ KURTI PATI

Skvarbus žvilgsnis. Koncentracija. Tikslios mintys. Puikiai valdomos emocijos. Taip užsienio spauda apibūdina mūsų šalies vadovę Dalią Grybauskaitę. Moterį, kurios stiprų charakterį, akivaizdu, pastebėjo ne vienas Europos ir pasaulio lyderis.

– Kokios, Jūsų nuomone, svarbiausios šiuolaikinio lyderio savybės?

– Apie lyderystę kalbama daug, bet galų gale tai yra apsisprendimo klausimas – kiek atsakomybės esi pasirengęs imti ant savo pečių. Mano pasirinkimą eiti į prezidento rinkimus lėmė atsakomybės jausmas. Žinojau, kad savo žiniomis ir patirtimi ne tik galiu, bet ir privalau padėti Lietuvai, kuri tuo metu buvo smigusi į ekonomikos krizę. Sprendimą kandidatuoti antrą kartą lėmė pareiga stiprinti Lietuvos saugumą. Būti lyderiu, ypač politikoje, visų pirma reiškia atlikti pareigą – šaliai ir žmonėms. Žinoma, būtina ugdyti tam tikras savybes – drąsą, discipliną. Tačiau ne mažiau svarbu ir kai kurių atsikratyti, pavyzdžiui, asmeninių ambicijų. Nes kuo aukščiau kyli – tuo atsakomybė didesnė, tuo daugiau turi galvoti ne apie save, o apie kitus.

– Daug metų dirbate aplinkoje, kur yra daug vyrų. Ar kada pajutote, kad vyrų politikų pasaulis priešinasi moterims? Ar kada patyrėte, kad vyrai leidžia sau parodyti, jog moters sugebėjimai, patirtis yra menkesni?

– Tik pradėjusi dirbti diplomatinėje tarnyboje esu girdėjusi, kad moterys diplomatijoje – nesusipratimas. Tačiau dabar daugiau nei pusę Lietuvos diplomatinio korpuso sudaro moterys. Net Lietuvos karinėse ginkluotosiose pajėgose, kurios paprastai laikomos itin vyriška sritimi, tarnauja apie 12 proc. moterų. Tai – vienas aukščiausių rodiklių NATO. Ir tai nėra nei nesusipratimas, nei atsitiktinumas. Lietuvos moterys gabios ir vienos labiausiai išsilavinusių Europoje. Joms dažniausiai trūksta ne patirties ar gebėjimų, o pasitikėjimo savimi. Prie to prisideda vis dar gajūs lyčių stereotipai, jų įkaitai yra ir vyrai. Tačiau kiekviena moteris, išdrįstanti siekti užsibrėžto tikslo, padeda su jais kovoti. Džiaugiuosi, kad tokių pavyzdžių Lietuvoje turime vis daugiau.

– Kaip manote, kokie pavojai tyko jaunųjų lyderių? Kodėl vieni pasiekia politikos,
mokslo, meno aukštumas, o kitiems aukštikalnės tampa neįveikiamos? Gal galite pasidalyti patarimu, kas lėmė Jūsų sėkmingą karjerą, kokios pamokos Jums buvo vertingos ir įsimintinos?

– Pavojus kyla tada, kai tapimas ar buvimas lyderiu pasidaro svarbesnis už pareigą. Lyderystė prasideda tuomet, kai atsiranda supratimas, kad nėra mažų ir nereikšmingų darbų, kad svarbu ne procesas, o rezultatas. Visi darbai yra svarbūs ir kiekvieną jų reikia daryti atsakingai. O pamokos vertingiausios tos, kurias išmoksti pats. Mano karta mokėsi dirbdama – kartais tai reikšdavo sėdėjimą naktimis atsivertus keletą žodynų, pavyzdžiui, prie pirmųjų laisvosios prekybos sutarčių su Vakarų valstybėmis. Tačiau sunkumai užgrūdina, o įveikti iššūkiai išmoko daugiau nei abstrakčios lyderystės teorijos.

– Kaip galime pakeisti visuomenės požiūrį į stereotipinius vaidmenis, išsivaduoti iš patriarchalinio palikimo? Jūsų nuomone, tai turėtų būti natūralus, dėsningas visuomenės augimas ir pokytis ar vis dėlto valdžios institucijos turėtų aktyviau siekti permainų?

– Lietuva auga, šviesėja. Atsiranda vis daugiau išsimokslinusių žmonių. Reikšmingiausi pokyčiai prasideda nuo mūsų pačių. Kaip elgiamės su aplink esančiais žmonėmis – tokia ir mūsų valstybė.

Skaitykite daugiau: www.delfi.lt

POST A COMMENT